marie noe

Marie Noe, nakladatelství a vydavatelství
Pod Klaudiánkou 23, 147 00 Praha 4
tel. 777 944 790
e-mail: owp@owp.cz
www.owp.cz

Marie Noe, prodej produktové řady OSHADHI – maloobchod a velkoobchod
výhradní dovoz do ČR a SR
prodej velkoobjemových balení EO, rostlinných olejů, hydrolátů a dalších surovin pro přírodní kosmetiku

Oshadhi.cz, Pod Klaudiánkou 23, 147 00 Praha 4
IČO: 6489 8504, DIČ: CZ6951205448
tel. 777 944 790
e-mail: info@oshadhi.cz
www.oshadhi-shop.cz

 

foto Ivan Kuťák

 

Marie Noe (Chřibková), nakladatelka, autorka populárně naučné literatury, lektorka a konzultantka v aromaterapii

V roce 1997 založila nakladatelství One Woman Press. Jejím záměrem bylo podporovat kvalitní literaturu psanou ženami, beletrii i non-fiction. Pro svůj smělý plán našla oporu ve svém manželovi Miroslavovi, který ji v jejích plánech podporoval, a to i fakticky – od začátku knihy nakladatelství graficky upravuje. V letech 2006-2010 svou činnost utlumila, neboť se chtěla věnovat zejména jejich synovi. Od té doby se ale postupně k vydávání knih vrací. Svůj zájem nyní více zaměřuje na porodní tituly, ženy v buddhismu a aromaterapii. Za 22 let vydala zhruba 70 titulů, některé z nich ve více vydáních. Pokud vás zajímají, můžete je prozkoumat na webu nakladatelství www.owp.cz.

Kromě lásky ke knihám se ji zmocnila také vášeň pro vůně, resp. ji okouzlily přírodní éterické oleje. Lásku k nim profesionalizovala absolvováním Institutu aromaterapie (2003-2005), i když k sepsání závěrečné práce se již nedostala, neboť k formální výuce nemá zcela příkladný vztah, je přirozeným autodidaktem. Při studiu se ujistila, že přijímat masáž je věc úžasná, ale sama masírovat je možná ještě lepší zážitek. Když studium začínala, ještě netušila, že se aromaterapii někdy bude opravdu profesionálně věnovat. Byl to koníček a protiváha k její intelektuální práci. Ale čím více studovala, tím více ji aromaterapie bavila. A to platí dodnes. Neustále zjišťuje, že je toho ještě hodně k prostudování – a jak říká, je to výzkumná cesta na celý život. Teoretická studia podpořila desetiletou praxí, aby byla v přímém kontaktu s praktickým využitím a aplikací aromaterapie.

Nyní se soustřeďuje zejména na odborné konzultace a výuku, neboť se ráda dělí o informace. Příležitostně pořádá kurzy a semináře. Legendární se staly její Dýchánky, které nadšencům pro vůně umožnily seznámit se s mnohými vzácnými a unikátními esencemi. Říká se o ní, že zasévá semínka české aromaterapie, svou činností mnohé inspirovala k hlubšímu studiu aromaterapie, a i pro renomované aromaterapeutky je stálou inspirací.

Své poznatky sepsala do příručky Aromaterapie do kapsy, kde každý zájemce o aromaterapii a éterické oleje najde vše, co potřebuje, aby mohl začít bezpečně a poučeně s EO pracovat – nedostatečné povědomí o možnostech aromaterapie ji stále motivuje.

Od poloviny devadesátých let, kdy se s aromaterapií setkala poprvé, neustále hledala ty „pravé“ éterické oleje a značku, která by s ní rezonovala – značka pro ni znamená určitou filosofii a záměr, který na člověka ať již vědomě nebo nevědomě působí. To si ale uvědomila, až když vyzkoušela několik značek, ale nikdy to nebylo úplně ono, vždy jí tam něco chybělo, a tak různě migrovala. Nakonec si ji na jedné konferenci ta pravá značka našla sama. Nečekala to, nehledala to, ale musela tu výzvu přijmout, nešlo jinak, přestože rozum měl spoustu výhrad. Dnes je ráda, že v roce 2010 neposlechla svůj rozum, ale intuici, a navázala s Oshadhi spolupráci. Svůj tehdejší stav by popsala jako zamilování. Postupně zjistila, že s majitelem i vedením firmy má dosti společného, rozumí si a respektují se nejen v oblasti aromaterapie, ale i v osobní rovině, což je pro ni důležité.

Kromě aromaterapie v roce 2009 absolvovala také kurz lymfatické drenáže, kterou chápe jako úžasnou metodu přirozené a jemné detoxikace těla.

Protože se jeden čas hodně zabývala stravou a různými způsoby stravování – byla deset let vegetariánkou a její syn trpěl potravinovými alergiemi –, shromažďovala různé informace a rady k výživě. Během rodičovské „dovolené“ je pak sepsala do publikace Dobré věci nejsou špatné, Kniha zdravějšího vaření a pečení, protože pro ni byly velmi aktuální a chtěla se o ně podělit i s ostatními, kteří podobně tápali a hledali, jak se vyznat ve spleti různých názorů a protichůdných stravovacích doporučení.

Jen pro zajímavost, její první kniha vyšla už v roce 2000 v jednom velkém brněnském nakladatelství a byla jí příručka Počítač pro ženy.